Przygotowanie do instalacji maszyny wirtualnej systemu operacyjnego Ubuntu 22.04 (Desktop). Instalacja

I. Proszę poszukać odpowiedzi w podręczniku „Systemy operacyjne. INF 02” cz. 2, lub w zasobach internetowych na następujące pytania:

  • Co oznacza skrót LTS w odniesieniu do systemów Linux/Ubuntu?
  • Wymagania sprzętowe dla Ubuntu 22.04 (Desktop).
  • Podaj oznaczenie jądra Linuxa dla Ubuntu 22.04?
  • Jaki system plików jest obsługiwany przez Ubuntu 22.04?
  • Jakie nazwy stosuje się na partycjach dyskowych w systemach Linux wg standardów IDE?
  • Do czego służy partycja wymiany SWAP?
  • Do czego służy GRUB?

Odpowiedzi należy zapisać do zeszytu.

II. Część praktyczna

Uwaga! Dobór wersji Oracle Virtual Box zależy od posiadanego sprzętu oraz od systemu operacyjnego, przy założeniu że większość użytkowników posługuje się systemami MS Windows zaleca się: ver. 6.1.40. – komputer z procesorem Intel do 10 generacji, z możliwością wykorzystania technologii wirtualizacji – Windows 8, Windows 10, ver. 7.0.X  – komputer z procesorem Intel od 11 generacji, z możliwością wykorzystania technologii wirtualizacji – Windows 10, Windows 11, Windows 12 beta Możliwe jest przenoszenie i praca na maszynach wirtualnych na innych komputerach, pod warunkiem że jest zgodność wersji Virtual Box

Przygotowanie do instalacji maszyny wirtualnej Ubuntu 22.04

Plik ISO Ubuntu Desktop 22.04

1. Konfiguracja aplikacji VirtualBox przed instalacją nowej maszyny wirtualnej:

1.1. Nazwa nowej maszyny wirtualnej :Ubuntu_1T_nr_dziennika, Linux – Ubuntu wersja 64 bit

1.2. Plik nowej maszyny wirtualnej, jeżeli jest taka możliwość należy zapisać w lokalizacji poza dyskiem „C” z systemem operacyjnym gospodarza (np na innej partycji lub dysku przenośnym)

1.3. Zarezerwowanie miejsce na dysku: min. 25 GB (zalecane 35 GB)

1.4.Ustawienia przed instalacją sytemu operacyjnego:

a) procesor: min 2

b) RAM: min. 4 Gb

c) kolejność bootowania: 1 – Dysk, usunąć Floppy

d) Kart sieciowych: – NAT – łączy bezpośrednio z internetem, – mostkowana – łączy z kartą sieciową komputera gospodarza,

e) potu USB 2 lub USB 3 Instalacja systemu Ubuntu 22.04 Desktop.

Na ekranie powitalnym wybieramy opcję „Instaluj Ubuntu ”. Gdy wybierzesz opcję „Wybróbuj Ubuntu”, system załaduje się  i będziesz mógł przetestować wszystkie jego funkcje. Różnica jest taka, że ustawienia i zmiany, które wykonasz w tej sesji testowej, nie zostaną trwale zapisane. Podczas sesji testowej możesz również uruchomić instalator systemu i już trwale zainstalować system na dysku.

Wybierz język instalacji „polski” lub „angielski”, a później zostanie wyświetlone okno układu klawiatury. Wybierz właściwy układ klawiatury (Polish) dla swojego systemu i kliknij przycisk Kontynuuj.

Wybór typu instalacji. Wybieramy instalację normalną. Odznaczamy pobieranie aktualizacji (spowalnia proces instalacji).

Polecane jest zaznaczenie opcji „Zainstaluj oprogramowanie autorów trzecich…”, bowiem zawiera dodatkowe sterowniki, bez których system i komputer może nie działać optymalnie.

Pomocniczy link: https://linuxiarze.pl/ubuntu-20-04-3-lts/

Proszę o sporządzenie notatki administratora z procesu instalacji.

Najważniejsze katalogi w systemach operacyjnych Linuks/Ubuntu:

/bin, /usr/bin zawiera pliki wykonywalne wszystkich aplikacji dla zwykłych użytkowników.  W większości dystrybucji w katalogu /bin znajdują się podstawowe programy systemu, a w /usr/bin aplikacje dodatkowe, nie wymagane do działania komputera, jest to podział głównie historyczny. W niektórych dystrybucjach /bin jest linkiem symbolicznym do /usr/bin, w którym znajdują się wszystkie pliki wykonywalne, niezależnie od ich roli.
/boot Zawiera obraz jądra systemu i podstawowe pliki wymagane podczas startu systemu, m.in. bootloader. Katalog ten musi znajdować się na tradycyjnej partycji (nie może być umieszczony w woluminie LVM ani w programowej macierzy RAID) i musi być czytelny dla systemu BIOS lub UEFI komputera.
/dev Katalog reprezentujący specjalne pliki reprezentujące urządzenia. Np. plik /dev/sda reprezentuje pierwszy dysk twardy podłączony przez szynę SCSI lub SATA, a /dev/input/mouse0 to urządzenie reprezentujące pierwszą podłączoną mysz.
/etc Jeden z najważniejszych katalogów konfiguracyjnych, zawiera konfigurację większości programów i usług systemowych
/home Zawiera katalogi domowe użytkowników. Odpowiednik rozwiązania stosowanego w MS Windows , np.  C:\Users lub C:\Użytkownicy
/lib /usr/lib Zawiera pliki bibliotek współdzielonych. Podział na /lib i /usr/lib (głównie ze względów „historycznych”).
/media W tym katalogu zazwyczaj są automatycznie montowane dyski wymienne, płyty CD/DVD i inne napędy, o ile użytkownik pracuje w trybie graficznym.
/mnt Zwyczajowo w tym katalogu montowane są dyski inne niż systemowe. Należy jednak pamiętać, że każde urządzenie może zostać zamontowane w prawie dowolnym miejscu struktury katalogów.
/opt Zwyczajowo instalowane są tu aplikacje z poza oficjalnego systemu pakietów danej dystrybucji, np. aplikacje o zamkniętym kodzie źródłowym rozpowszechniane z własnymi instalatorami. Odpowiednik „c:\program files”
/proc Zawiera wirtualne pliki pozwalające odczytywać stan wielu funkcji jądra systemu, a także modyfikować niektóre ustawienia systemowe w trakcie pracy. Np. /proc/cpuinfo zawiera dokładne informacje o procesorze
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zawodowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.